Endorsement, slovo jak z dětské říkanky

pondělí 28. leden 2013 16:13

Česky je to "podpora", ale jak znám Čechy, dají jednou přednost tomuto anglicismu. Rozuměj: vědomá a explicitně vyjádřená podpora novin nějakému kandidátovi. Slovo v anglickém a americkém světě poměrně běžné. Ne tak u nás.

Na televizi Nova se běžně nedívám, prostě jen proto, že je jen málo pořadů, které by stálo za to shlédnout, a navíc mě rozčiluje to, proč tato televize vlastně vznikla - extrémní množství stupidních reklam. Zrovna tak nečtu Blesk. Jen někdy: bylo to minulý čtvrtek, kdy přičinlivý technik smazal v debatě kandidátů na Nově ze záběru židli, na kterou se Zeman nechtěl či nemohl posadit. Na nečekanou změnu scény a barev jsem jako výtvarník obzvláště citlivý. Ještě více jsem citlivý na takouvou "body language", prezentující nějakou podporu více než slova - a protože to nevím, ani jsem nehodnotil úmyslnost takové podpory.

Značka "mw" v dnešních LN hodnotí páteční zprávy na Nově s tím, že Schwarzenbergův štáb podcenil "čecháčkovství" a nevyškolil svého kandidáta o cenách základních potravin a podobných věcech, s nimiž člověk ve vrcholné politice ztratí kontakt. Zprávy jsem z výše uvedených důvodů neviděl, ale podle popisu v uveném článku Nova konfrontovala "chudého" Zemana s důchodem 14.000,- se statisícovými příjmy knížete Schwarzenberga. Na to samozřejmě voliči slyší - důkazem je moje osmdesátipětiletá maminka, v tomto věku už též důchodkyně.

Ale to pořád není ten problém. Vždy, když se moje žena diví, proč se někdo živí tak, jak se živí, odpovídám jí po pravdě, že kdyby ho to neuživilo, tak by to nedělal. Komerční televize, po prvotním odsouzením podobných praktik v raním Blesku (protože to je v principu její konkurence) se dopustí podobného chování. Důvody mohou být jen komerční. Přivede jí to snad více inzerentů? Pochybuji. Spíše se mi zdá, že model voleb kdesi od nás ne zas tak daleko na východ, kde kandidát vítězí kordinovanou spoluprací volebních týmů a médií, se tady zakořenil dříve než ono cizí "endorsement". Při nezpochybnitelných schopnostech pana Šloufa se mi nezdá, že by tuto možnost opomněl.

 

 

 

Aleš Chalupníček

Aleš Chalupníček

Aleš Chalupníček

Autor, který si sám dopředu stanoví, o čem bude psát, většinou s hrůzou zjistí, že nemá psát o čem. Jediná možnost, jak zjistit, že mám o čem psát, je to zkusit a čtenář může zkusit si to přečíst

Programátor - analytik a samozvaný filozof

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora